Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Bár emelkedtek a nyári táborok árai 2023-ban, a szervezők jellemzően infláció alatti mértékben növelték a tarifákat. A tematikát tekintve a kínálat szinte korlátlan.
Csaknem negyedmillió gyereket várnak idén nyári táborokba Magyarországon: a 230 ezer körülire kalkulált létszám egyértelmű rekordnak számít az elmúlt öt év számait nézve, különösen a koronavírus-járvány kitörésének évéhez viszonyítva, amely az abszolút mélypont volt. A programok már a vakáció kitörésének első napján megkezdődnek, a szülők pedig a 11 hetes nyári szünet minden napjára találhatnak elfoglaltságot bölcsődés, óvodás, iskolás gyermekeiknek – tudtuk meg Tóth Bélától, a több száz táborozási lehetőséget kínáló Taborfigyelo.hu vezetőjétől.
A szakember a Mandinernek elmondta: 2022-höz hasonlóan idén is a sporttáborok a legnépszerűbbek, amelyek között megtalálható például a foci, a tenisz, a dzsúdó és a strandröplabda, de tanulhatnak vitorlázni és szörfözni is az érdeklődő gyerekek a nyáron.
A ranglista második helyén az angolnyelv-táborok állnak 15 százalékkal, a dobogó harmadik fokára pedig idén a katonai-honvédelmi tematika került, amely 5-8 éve még bőven az extrém táborok kategóriájába tartozott.
Akik a klasszikusok helyett valamilyen igazán speciális élményre vágynak, azoknak lehetőségük van például tanyasi táborba menni, ahol például tehenet fejhetnek, sajtot készíthetnek, csordát terelhetnek. A modern technika iránt érdeklődőknek sem kell aggódniuk, mert választhatják többek közt a robotika-, a drón- vagy éppen a rajzfilmkészítő tábort.
Tóth Béla hozzátette, a közösségi média mára már a táborvilágot is utolérte: az ilyen tematikájú programokon részt vevők kipróbálhatják, hogy milyen tiktokernek, youtubernek, podcasternek, rádiósnak vagy bloggernek lenni, de a pénzügyi tudatosság erősítése úgyszintén téma lesz több helyütt, ahol például brókernek vagy tőzsdecápának tanulhatnak majd a táborozók.
Az idei nyári táborok árai tavalyhoz képest mintegy 15 százalékkal emelkedtek. „Az infláció ugyan megtette a hatását, de fontos kiemelni, hogy a táboroztatók összességében a pénzromlás mértéke alatt emelték az áraikat. A bérleti díjak, strand- és múzeumbelépők, valamint a gyermekétkeztetés költségei ugyanis jellemzően több mint 15 százalékkal drágultak. A szakma azonban próbálta megtalálni az arany középutat, hogy minden szülő találjon a gyermeke számára a család pénztárcájának megfelelő tarifájú programot. Természetesen érdemes az ár-érték arányra is odafigyelni” – mondta a Taborfigyelo.hu vezetője.
„2018-hoz viszonyítva nagyságrendileg másfélszeresére nőtt mindkét tábortípus díja, ám ezzel együtt is folyamatos a jelentkezések növekedése” – hívta fel a figyelmet Tóth Béla, aki megjegyezte, hogy persze a szórás nagyon jelentős az árakban, hiszen összességében 30 és 300 ezer forint között mozognak a díjak. Arra is érdemes figyelni, hogy tíz táboroztatóból négy már SZÉP-kártyát is elfogad.
A táborok felső korhatára 18 év, az alsó korhatár viszont évről évre csökken, idén már 2-3 éveseknek is kínálnak a bölcsődei-óvodai foglalkozásokhoz hasonló programokat.
Nyitókép: a Katolikus Karitász nyári tábora. Fotó: MTI/Varga György